About

Hi to you all!

I am so happy to have you here on my websites and to know that you would like to get more information about me.

My name is Michaela, surprisingly :), and I am currently 27 y.o. I always wanted to be free as I don’t like to response to someone else, and I wanted to do something creative what I could do with passion and love. And these websites are one of my projects that can meet that all.

I would like to share here with you my passion for everything beautiful, for travelling, and my journey to a healthy, free and independent lifestyle, not only in the sense of a career :).

I hope you enjoy it at least in part as me.

  *   *   *

Ahoj!

Vítám Vás na mém webu a jsem opravdu moc ráda, že jste se dostali až sem a chcete se o mně dozvědět více.

Jmenuji se Michaela, překvapivě že :), a je mi 27 let. Vždy jsem chtěla vytvářet něco zajímavého, co bude mou vášní a bude mě naplňovat. Navíc se opravdu nerada někomu podřizuji a tak právě spouštím několik projektů, abych si splnila svůj sen. Sen být volná, sama za sebe zodpovědná a kreativně tvořit něco, na co můžu být pyšná.

Ráda bych s Vámi sdílela touto cestou svůj životní styl, pohled na život a především svou cestu ke svobodnému a zdravému životnímu stylu, ve kterém je spousta času na to, užívat si všechno krásné, co nám svět a život nabízí :).

Doufám, že se Vám tu bude líbit alespoň z části tak, jako mě.